Zastanawiasz cię nad zakupem psa? Poznaj 7 najważniejszych zalet posiadania psa. Życie z psem jest cudowne, lecz zanim chwycisz za telefon do hodowli (tylko legalnej z ZKwP) pamiętej, że jest to zobowiązanie na wiele lat.

Pies wpływa na sposób życia ludzi, styl spędzania wolnego czasu, podróżowania, mieszkania. Pamiętaj o tym. Stanowi także pretekst do spotkań, rozmów czy plotek z podobnie „zakręconymi” ludźmi. Jeśli doskwiera ci samotność, pomyśl o psie.

1. Pies ułatwia nawiązywanie relacji

Zauważyliście, że nieznajomi dużo chętniej rozpoczynają rozmowę z osobą spacerującą z psem? Rozpoczęcie rozmowy od komplementu na temat psa jest banalnie proste.

Miejsca odwiedzane przez psiarzy sprzyjają nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Zazwyczaj rozmawiamy z opiekunami psa, z którym bawi się nasz pies. Bywa, że zaprzyjaźniamy się.

Dowiedziono także, że miejscach zamieszkałych przez psiarzy ludzie czują się bezpieczniej, a więzi sąsiedzkie są mocniejsze. Potwierdzam, bo bliższych i dalszych sąsiadów poznałam dopiero wtedy, gdy w moim domu pojawiły się psy.

2. Dzięki psu mężczyzna zyska na atrakcyjności

Badania pokazują także, że mężczyźni z psami są bardziej atrakcyjni dla kobiet. Czujesz się samotny i nieatrakcyjny? Kup psa! Jednak nie każdego. Psy raz uznawanych za groźne tworzą wizerunek przesadzonej męskości i raczej odstraszają kobiety.

3. Głaskanie psa pomaga zrelaksować się

Relacje z psami tworzone są poprzez dotyk, częste kontakty, zabawę, opiekę. Dowiedziono, że obecność psa, głaskanie go i dotykanie pozytywnie wpływa na emocje. Pozwala zniwelować stres. Obniża ciśnienie i podnosi poczucie bezpieczeństwa.

W taki sposób działa dogoterapia. Kontakt z psem przynosi ludziom wiele korzyści. Trwają dyskusje, czy psy czerpią z niego taką samą przyjemność.

Hodowcy opiekują się ciężarnymi sukami a także odchowują szczeniaki. Podczas przygotowania do wystawy zabiegi pielęgnacyjne oraz szkolenie związane z prezentacją psa ulegają intensyfikacji, co skutkuje także większą ilością spędzonego wspólnie czasu i pogłębieniem więzi.

4. Pies jest doskonałym tematem do rozmowy

Nie wiesz, jak zagadać do opiekuna psa? Zapytaj o zwierzaka. Psy są tym, o czym psiarze nieustannie mówią, myślą, dyskutują. Potrzebujesz porady odnośnie sposobu żywienia czy wychowania psa? Na pewno dostaniesz mnóstwo wskazówek, czasem nawet więcej, niż jest to potrzebne.

Hodowcy analizują rodowody, oglądają wizerunki psów, dyskutują o wadach i zaletach poszczególnych „linii” poszukując idealnego skojarzenia. Istnieje bardzo złożona wiedza na temat psów. Psiarze potrafią godzinami dyskutować o umaszczeniu, kolorze oka czy budowie głowy. Przeciętni posiadacze psów (także tych rasowych) zazwyczaj nie są świadomi złożoności określeń oraz złożoności kanonów piękna odnoszących się do zwierząt. Nawet określenia takie jak „ładny” lub „przeciętny” pies znaczą coś zupełnie innego dla laika, niż dla znawcy (psiarza).

5. Poznajesz ludzi po ich psach

Jest to bardzo pomocne, szczególnie gdy tak jak ja nie masz pamięci do twarzy. Zdarza się, że jesteśmy rozpoznawani tylko wtedy, gdy jesteśmy w towarzystwie swoich psów. Gdy ostatnio spacerowałam z psami, podeszła do mnie jakaś kobieta i zaczęła wypytywać o psy. Odpowiadałam, ale zdziwiło mnie, że nieznajoma osoba jest taka namolna. Kilka dni później spotkałam ją ponownie. Tym razem była z psem. Dopiero wtedy zrozumiałam, że spotykałam ją już kilka razy, a nasze psy są koleżankami.

Także psiarze często kojarzeni są poprzez swoje psy. Używają psich imion, czy odniesienia do psich ras, gdy rozmawiają o innych. Moje koleżanki to Narrisowa (takie imię nosił jej pies), Jorkara (hoduje yorki), Iwonka Pudlowa (ma pudle) i wiele innych osób, które kojarzymy wyłącznie przez ich psy.

Powszechne jest przekonanie, że ludzie upodabniają się do swoich psów, czy to pod względem zachowania czy charakteru. Psiarze często rozmawiają o podobieństwie do swoich psów.

6. Koszulki i torby w pieski nie są obciachem

Psiarze na wiele sposobów starają się podkreślić swoją więź z psami. Uwielbiają różnego rodzaju gadżety przedstawiające psy ich ulubionej rasy (kubki, poduszki, bluzy i koszulki, torebki, biżuteria). Ozdabiają swoje ciało, niekiedy trwale je przekształcając (tatuaże z ukochanymi psami, psimi łapkami).

7. Dołączysz do klanu psiarzy

Psiarze specyficzny rodzaj ludzi, których styl życia, życiowe wybory a nawet organizacja przestrzeni podporządkowana jest relacji z psami. Ich życie to symbioza i nieustanna współpraca z przedstawicielami innego gatunku.

Psiarze mają głęboką, opartą na doświadczeniu wiedzę na temat potrzeb psów. Rozumieją ich odmienność i zachowanie. Nie robią z nich futrzastych dzieci, rozwydrzonych psich bachorów rozpieszczonych przez rozhisteryzowane pańcie. Potrafią komunikować się językiem psów. Szanują ich potrzeby.

Każdy, kto dzieli życie z psem, lub wieloma psami, szybko zauważa, jak niewiele miejsca pozostaje mu na samotność. Psy zasiedlają łóżko, kanapy, fotele. Towarzyszą podczas posiłku i spacerów. Nawet załatwianie potrzeb fizjologicznych i codzienne zabiegi higieniczne odbywają się pod czujnym spojrzeniem psich towarzyszy. Zwierzę obserwuje nasze poczynania.

Ci, którzy określają siebie „psiarzami” są głęboko zaangażowani w relacje z psami. Kontakty z psami przynoszą satysfakcję i zadowolenie. Pomagają zrelaksować się po ciężkim dniu.

Jesteśmy częścią jego świata. Zostajemy wpleceni, wessani w sieć relacji.

Być psiarzem- to najlepsze, co życie ma do zaoferowania.

W towarzystwie psa świat staje się piękniejszy.