„Ile zarabiasz na tych wystawach” to pytanie, jakie często słyszą wystawcy. Rozczaruję was. Na wystawach psów rasowych nie zarabia się. Wystawy psów kosztują, a po podliczeniu kosztów zdobycia tytułu Championa Polski czy Interchampiona robi się z tego okrągła sumka.

Wśród wystawców krąży żart.

– Jak stać się milionerem dzięki wystawom psów?

– Zacząć jako miliarder.

Uczestnicząc w wystawach można przepuścić fortunę. Pieniądze wydaje się nie tylko na opłaty wystawowe, lecz także na dojazd, hotel, przygotowanie psa. Znam osoby, które wydają 20-30 tysięcy złotych rocznie lub więcej. Można by za to kupić używany samochód w całkiem dobrym stanie.

Ile kosztują wystawy psów?

Postanowiłam podliczyć, ile do tej pory wydałam na wystawianie Szanti, mojej suki rasy west highland white terrier. Na wystawy nie jeżdżę dla przyjemności, ale po konkretne osiągnięcia. Moim celem było zrobienie Młodzieżowego Championatu Polski, Championatu Polski oraz uzyskanie tytułu Interchampiona (Międzynarodowego Championa Piękności). Wcale nie jeździłam dużo, ale końcowa kwota i tak zaskoczyła mnie.

Ile kosztuje Champion?

Do uzyskaniu tytułu Młodzieżowego Championa Polski potrzebne są 3 wnioski. Aby je uzyskać, uczestniczyłyśmy w 6 wystawach. Wiadomo, raz się wygrywa, raz się przegrywa. 50% zwycięstw w dość licznej rasie to całkiem dobry wynik.

Koszty zgłoszeń: 6 razy (100-130 zł) to ok. 700 złotych

Koszty podróży i hoteli: w przybliżeniu 800 złotych

Na tytuł Młodzieżowego Championa Polski wydałam 1500 złotych.

Zdobycie Championatu Polski poszło nam dużo łatwiej. Do zdobycia tytułu potrzebne są 3 wnioski, przy czym odstęp między pierwszym a ostatnim musi wynosić minimum 6 miesięcy. Byłyśmy na 4 wystawach. Szanti na wszystkich dostała wniosek do championatu, ale potrzebowała czwartej wystawy, aby odstęp czasu się zgadzał.

Koszty zgłoszeń: 4 razy (100-130 zł) to ok. 460 zł

Koszty podróży i hoteli: 500 zł.

Zdobycie tytułu Championa Polski kosztowało mnie 960 złotych.

Ile kosztuje Interchampion?

Aby otrzymać tytuł Interchampiona (Międzynarodowego Championa Piękności) pies potrzebuje 4 wniosków CACIB z wystaw międzynarodowych z 3 różnych krajów. Ich otrzymanie jest trudniejsze, bo stawka psów na wystawach międzynarodowych jest większa niż na krajowych. Dodatkowo przyznaje się tylko jeden tytuł CACIB na płeć, więc aby go zdobyć, pies musi pokonać większą liczbę psów.

Szanti dostała pierwszy wniosek CACIB w trakcie robienia Championatu Polski, więc dlatego zdecydowałam się na robienie Interchampionatu.

Pierwszy CACIB = 150 zł. Wystawa w Polsce

Drugi CACIB= ok. 700 zł (koszt zgłoszenia na 3 wystawy plus dojazd i hotel). Wystawa w Polsce

Wystawy za granicą

Po zebraniu wniosków z Polski musiałam wybrać się na wystawy za granicą. Zdecydowałam, że odpuszczam „dzikie kraje” (takie jak Serbia, Bułgaria, Mołdawia, gdzie łatwo o wnioski z powodu bardzo małej liczby zgłoszonych psów). Szukałam wystaw na które mogą dojechać w ciągu 10-12 godzin.

Trzeci CACIB: Węgry

Koszt: zgłoszenia ( 3x CACIB): 600 zł.

Podróż i hotel: 1000 zł.

Wydałam 1600 zł.

Szanti dostała res-CACIB, i czekamy na decyzję, czy da się przekształcić na CACIB. Zaczęła też Championat Węgier.

Czwarty CACIB: Czechy

Koszt zgłoszenia ( 2x CACIB) 400 zł.

Podróż i hotel: 1000 zł.

Wydałam 1400 zł.

Szanti także dostała res-CACIB, ale został on zamieniony na CACIB.

Za zdobyte do tej pory wnioski CACIB zapłaciłam niemal 4 tysiące złotych.

Ile w sumie zapłaciłam za wystawy?

Młodzieżowy Champion Polski- 1500

Champion Polski- 960 zł

tytuł Interchampiona- 3850 zł

W sumie: 6310 zł za tytuły psa.

Dodatkowo byłam na kilku wystawach, które nie zakończyły się niczym konkretnym.

2 wystawy w klasie szczeniąt (z tego jedna klubowa- 3 BIS Szczeniąt)- 500 zł

2 wystawy na Słowacji w klasie młodzieży: 1500 zł (Szanti dostała 2 wnioski do Młodzieżowego Championatu Słowacji, ale nie miałam czasu, aby go zakończyć)

Europejska Wystawa Psów w Brukseli: 2000 zł. Efekt: ocena doskonała w dużej stawce

Światowa Wystawa Psów w Lipsku: 1500 zł. Efekt: ocena doskonała w dużej stawce

5500 złotych rozeszło się jak mgła, zostawiając tylko wspomnienia.

Z podsumowania jasno wynika, że dotychczasowe wystawy kosztowały mnie prawie 12 tysięcy złotych. Sama przygotowuję, trymuję i wystawiam psa, więc odpadają koszty zatrudnienia profesjonalistów. Nie policzyłam także kosmetyków, sprzętu groomerskiego i ekwipunku wystawowego.

Za tą kwotę mogłabym kupić dwie torebki Louis Vittona? Czy było warto? O tym już za tydzień.