Gdy decydowaliście się na pierwszego psa, na pewno niejednokrotnie słyszeliście „Jak kupisz psa, to już nigdy nie pojedziesz na wakacje, bo będziesz musiał z nim siedzieć”. Nie jest to prawda. Bez problemu można podróżować z psem na wakacje i nie tylko. Nawet wtedy, gdy jest się opiekunem dwóch lub więcej psów.

Posiadanie psa nie musi oznaczać uwiązania i konieczności rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego. Z moimi psami sporo podróżowałam po Polsce i Europie. Były głównie to wyjazdy na wystawy psów, chociaż nie tylko. 5 sprawdzonych wskazówek pozwoli ci zaplanować wyjazd z psem.

Rezerwacja hotelu przyjaznego psom

Największe portale pomagające w rezerwacji hoteli wśród wielu cech opisujących hotel pozwalają zaznaczyć opcję „akceptuje gości ze zwierzętami”. Jest ona bardzo przydatna w poszukiwaniu kwatery na wyjazd z czworonogiem. Zazwyczaj korzystam z dużych stron umożliwiających rezerwację hotelu, bo mam tam do wyboru kilkanaście miejsc w różnej lokalizacji, standardzie i cenie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby hotel odmówił przyjęcia psa. Jeśli hotel na stronie portalu deklaruje, że jest przyjazny psom, można domagać się odszkodowania, gdy nie przyjmie nas z psami.

Informacji o kwaterach przyjaznych psiarzom można poszukiwać też na forach dyskusyjnych czy psich portalach. Wybór jest mniejszy, ale czasem mają one dodatkowe udogodnienia czy usługi (szkolenie psów, możliwość treningu itp.).

Ważne, aby zawsze sprawdzić cenę noclegu psa. Na wielu stronach znajdziemy jedynie lakoniczne stwierdzenie „za psa mogą obowiązywać dodatkowe opłaty”. Z doświadczenia wiem, że wysokość tych opłat jest bardzo różna. Niektóre hotele przyjmują psa za darmo, większość pobiera opłatę około 10 Euro za psa (w Polsce płaciłam od 20 do 50 zł). Słyszałam jednak o przypadkach, gdy cena za pobyt psa była niemal równa cenie za pobyt człowieka! Warto to sprawdzić, aby później nie spotkała nas kosztowna niespodzianka.

Bezpieczeństwo w podróży z psem

Trzeba zadbać, aby pies podróżował bezpiecznie w samochodzie. Pies biegający swobodnie w samochodzie podczas jazdy stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, lecz także dla pasażerów. Jeśli rozprasza kierowcę, może spowodować wypadek.

Każdy z moich psów lubi inny sposób podróżowania w aucie. Wania najlepiej czuje się w transporterze. Sara jeździ w szelkach przypiętych specjalną taśmą do zapięcia pasów. Szanti kładzie się w miejscu obok przednich nóg pasażera i śpi tam przez całą podróż. Szelki samochodowe, transportery i klatki są najczęściej polecanym sposobami transportowania psa.

Pies ma chorobę lokomocyjną? Pomaga Awiomarin. Skonsultuj z weterynarzem dawkę dostosowaną do wagi psa.

Psia torba, czyli co zapakować na wyjazd

Na wyjazdy z psami mam przygotowaną „psią torbę”. Przez przypadek jest ona we wzór w psie łapki. Dzięki temu zawsze i bez problemu wiem, gdzie są psie rzeczy. Nie muszę przeszukiwać całego bagażu, bo wszystko jest pod ręką.

Przez lata opracowałam już listę rzeczy potrzebnych na wyjazd z psem. Wersja podstawowa zawiera takie rzeczy:

Zapas karmy. Nie wymaga wyjaśnienia. Wyjazd jest już wystarczająco stresujący dla psiego żołądka. Nagła zmiana karmy może tylko spotęgować sensacje, które popsują nam wyjazd.

Miski na wodę i jedzenie. Żaden hotel nie oferuje naczyń dla psów. Na wyjazdy zazwyczaj zabieram silikonowe składane miski, które nie zajmują dużo miejsca w czasie pakowania.

Szampon. Na wszelki wypadek, gdyby pies wpadł na pomysł wytarzania się w czymś śmierdzącym.

Psia apteczka. Pakuję tam leki zażywane przez stare psy, a także preparaty przeciw kleszczom i „łapki” do ich usuwania.

Kocyk/ posłanie, aby pies miał się na czym położyć

Psie ręczniki, bo nie wyobrażam sobie wycierania psa ręcznikiem hotelowym czy własnym.

Zapas woreczków na kupy. Niekiedy wyjazd bardzo przyspiesza metabolizm i ilość odpadów wydalanych przez psa

Zapasowa smycz i obroża, bo nigdy nie wiadomo, czy pies jej nie zeżre.

W wersji bardziej rozbudowanej zabieram kilka dodatkowych rzeczy.

Mokra karma, smaczki, probiotyk. Przydaje się szczególnie podczas wyjazdów na wystawy, gdy pies traci apetyt. Staram się wtedy, aby jedzenie było bardziej apetyczne, niż zwykle i jednocześnie łagodne dla żołądka.

Grzebień, szczotka, kosmetyki. Niezbędne, gdy jadę na wystawę. Mam specjalną torbę, z której wszystko trzymam.

Zabawki. Na wyjazdach psy są tak zajęte, że nie potrzebują dodatkowych zabawek, ale piłka czy szarpak czasem się przydają.

Dokumenty konieczne podczas podróży z psem

Na wyjazd zabieram także psie dokumenty. Te także mam w specjalnej kosmetyczce, więc wszystko jest razem.

Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie

Paszport. Konieczny podczas wyjazdu za granicę. Można go wyrobić w większości gabinetów weterynaryjnych. Jest wymagany przez prawdo do przekroczenia granicy, ale jeszcze nigdy nie byłam proszona o jego pokazanie.

Książeczka zdrowia. Są tam wszystkie informacje o leczeniu oraz lekach przyjmowanych przez moje psy. Gdybym musiała odwiedzić obcego weterynarza, znajdzie tam wszelkie informacje o psie.

Adresatka, gdyby pies się zgubił

Moje psy przy wszystkich obrożach mają adresatki z numerem kontaktowym. Podczas wyjazdu są większe szanse, że podniecony nowością pies gdzieś pobiegnie czy zgubi się. Adresatka to najprostszy sposób, aby trafił do właściciela. Wiele psów posiada chipy, jednak odnalezienie psa na podstawie numeru chipa może trwać długo i nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Kilka złotych wydanych na adresówkę to najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo psa.

Przygotowanie na wyjazd z psem jest dla mnie rutyną. Posiadanie 3 psów nie przeszkadza w wakacyjnych podróżach. Oczywiście, fajnie czasem wyjechać bez psa, szczególnie jeśli planuje się zwiedzanie miast czy muzeów. Jednak historie o psach porzucanych w lesie, bo rodzina chciała wyjechać na wakacje uważam za niedorzeczne. Wyjazd z psem? To już nie problem. Prawda?